Blog

Mit érdemes először megvenni a babakelengyéből? – Egy anyuka tapasztalatai

2025.06.30 09:00
Namira
Namira
Mit érdemes először megvenni a babakelengyéből? – Egy anyuka tapasztalatai

Amikor megtudtam, hogy babát várok, egyszerre öntött el a boldogság és a tanácstalanság. Persze, mindig is vágytam arra, hogy anyuka legyek, de amikor a pozitív teszt után elkezdtem utánanézni, hogy mi minden kell egy kisbaba érkezéséhez, teljesen elvesztem a listák, ajánlók és vélemények tengerében.

Az első pár hétben inkább csak álmodoztam – kis fehér baldachinos ágyakról, puha takarókról, és arról, hogyan fogom berendezni a babaszobát. Aztán, ahogy nőtt a pocakom, és egyre valóságosabb lett a kis élet érkezése, úgy vált egyre sürgetőbbé a kérdés: mit kell tényleg megvenni először?

Most, hogy már túl vagyok az első két éven, szeretném megosztani, mi vált be nekünk, mi az, ami tényleg fontos volt az elején – és mi az, amit akár hónapokkal később is ráértem volna beszerezni.

  1. Alapvető textíliák – a legelső darabok

Számomra a leglogikusabb az volt, hogy a babaruhákkal és textíliákkal kezdjem a bevásárlást. Ezek nem csak aranyosak, de a legelső napoktól kezdve szükség van rájuk. Bodyk, rugdalózók, kis sapkák, kesztyű – az első babakelengyém ezekkel telt meg. Mivel nyári baba volt a kislányom, főleg rövid ujjú bodykat és vékony, légáteresztő anyagból készült rugikat vettem. Hamar rájöttem, hogy a pamut a legjobb választás, és csak olyan darabokat tartottam meg, amelyek minősített, Oeko-Tex textilből készültek. Nyugodtabban öltöztettem, tudva, hogy a bőrének semmi sem fog ártani.

A duplagéz textilpelusok, kistakarók is az elsők között kerültek a kosaramba – nem csak a pelenkázáshoz, hanem büfizéshez, altatáshoz, árnyékoláshoz is használtuk őket.

  1. Alvás – biztonságos és kényelmes pihenés

A kiságy, matrac, lepedők, takarók kérdése kicsit később került elő, de utólag visszagondolva ezt is nyugodtan lehet az első vásárlások közé tenni. A kiságyat végül már a harmadik trimeszterben felállítottuk – nem csak azért, mert praktikus volt előre készülni, hanem mert lelkileg is megnyugtatott, hogy van már helye a babának.

Nagyon fontosnak tartottam, hogy az ágynemű és a fekvőfelület is természetes anyagból legyen. A légáteresztő, mosható matracvédő, a pamut lepedő és a puha kistakaró mindennapi része lett az altatási rutinnak. Hálózsákot csak később kezdtünk el használni, de már a kezdetektől tudtam, melyik típusokat szeretném, így ezek is a listán voltak.

  1. Pelenkázás – a gyakorlatias rész

Talán nem hangzik olyan szépnek és meghittnek, de a pelenkázó sarok berendezése volt az egyik legfontosabb lépés. Egy stabil, könnyen tisztítható pelenkázókomódot választottam, amelynek fiókjaiban kéznél volt minden: textilpelenkák, popsikrém, nedves törlőkendő, pelenkák. Ezt tényleg érdemes már az elején beszerezni – amikor az ember hajnali háromkor, félálomban próbál pelust cserélni, hatalmas segítség, ha minden kéznél van.

A pelenkázáshoz használt textíliákra itt is igaz: minél természetesebb, annál jobb. A kislányom bőre nagyon érzékeny, és csak a legkímélőbb anyagokkal tudtam megelőzni a kipirosodást.

  1. Fürdetés – nem kell túlgondolni

A babakád, puha törölközők, egy kímélő babafürdető – ennyi kellett az elején. Nem vettem még digitális vízhőmérőt sem, hanem a könyököm segítségével ellenőriztem a víz hőmérsékletét. A fürdetés kezdetben nem napi rutin volt nálunk, inkább minden második nap, így nem kellett belőle túl sok mindent beszerezni.

A puha, jó nedvszívó törölközők viszont kincset értek. Olyat választottam, aminek kis kapucnija volt – ebbe burkoltam a kislányom fejét, hogy ne fázzon meg. Ezekből már az első időszakra is jó, ha van 2-3 darab.

  1. Szoptatás és etetés – csak a legszükségesebbek

Az első vásárlások között szerepelt egy kényelmes szoptatós párna, és egy melltartóbetét-csomag. A cumisüvegek és a sterilizáló eleinte szükségesek voltak, mert nem ment jól a szoptatás, de szerencsére hamar kikerültek a képből.

Ha valaki előre tudja, hogy tápszeres lesz a baba, akkor ezek a dolgok is hamar fontossá válnak – de az elején érdemes csak az alapokat beszerezni, és később bővíteni a készletet, ha tényleg szükséges.

  1. Babakocsi, hordozás, autósülés

A babakocsi és az autós hordozó voltak a legnagyobb tételek az első beszerzések között. Utóbbira már a kórházból hazajövetelhez is szükség volt, ezért nem is halogattam a döntést. A babakocsit olyan szempontok alapján választottuk, hogy nagy kerek legyen és jól rugózzon – mert tudtam, sokat fogunk sétálni a közeli erdőben.

A hordozókendőt később vettem, de visszanézve ez is lehetett volna egy korai beszerzés. Sajnos az én kislányom nem igazán szerette az első hordozótípust, így végül egy csatos hordozóra váltottunk, amit sokkal jobban elfogadott. Először béreltem, hogy kipróbáljuk, valóban beválik-e, és amikor biztos voltam benne, hogy kényelmes neki is, nekem is, akkor vettük meg a sajátunkat. Nagyon jól kihasználtuk: rengeteget segített megnyugtatni őt, és még közelebb hozott minket egymáshoz.

Záró gondolatok

A babakelengye összeállítása ijesztő feladatnak tűnhet, főleg, ha az ember első gyerekét várja. De ha lépésről lépésre haladunk, és először a legfontosabb, mindennapi dolgokat szerezzük be – ruhák, alváshoz és pelenkázáshoz szükséges textíliák, alapvető higiéniai eszközök –, akkor nem lehet nagy baj.

Nekem az segített a legjobban, hogy nem akartam mindent azonnal megvenni. Inkább figyeltem a babám igényeire, és az alapján alakítottam a felszerelést. Így elkerültem a felesleges kiadásokat, és valóban azokra a dolgokra költöttem, amik nekünk fontosak és hasznosak voltak.

Ha most újrakezdeném, ugyanígy csinálnám – csak talán kevesebb aggódással és több bizalommal magamban.

Webáruház készítés